ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر به عنوان یکی از ابزارهای پرکاربرد برای کنترل وضعیت سیالات در داخل مخزن و حتی جامدات پودری شناخته می شود. این ابزار ها به شکل های مختلفی توانایی اندازه گیری سطح یک سیال با توجه به یک نقطه استاندارد را دارند و در اغلب موارد امکان اتصال آنها به ابزار های جانبی دیگر هم فراهم است. طبیعی است که اندازه گیری سطح سیالات در یک مخزن تحت فشار یا در مخزن هایی که تسلط کامل به آنها نداریم می‌تواند مهم و حیاتی باشد. با توجه به اینکه مدل های مختلفی از ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر در بازار وجود دارد و روش‌های مختلفی برای اندازه گیری سطح در آن ها در نظر گرفته شده، در ادامه معرفی کاملی از این تجهیزات خواهیم داشت. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر ENDRESS+HAUSER در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر E+H و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت لول ترانسمیتر اندرس هاوزر با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا نمایندگی اندرس هاوزر در ایران تماس بگیرید.

ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر

معرفی کلی ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر

ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر یا لول ترانسمیتر ابزاری است که می تواند سطح یک مایع یا سیال را با توجه به یک نقطه استاندارد اندازه گیری کند. روش اندازه گیری سطح سیال در مخزن ها و در شرایط مختلف با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل است که ما با مدل های متفاوتی از این دستگاه ها مواجه هستیم و هر کدام از آنها یک انتخاب استاندارد برای یک بخش خاص محسوب می شوند. معرفی کردن همه مدل ها و جزئیات آنها سخت و زمان‌بر است، اما در ادامه تلاش خواهیم کرد که مکانیزم اصلی اندازه گیری سطح در این ابزارها را معرفی کنیم:

ترانسمیتر سطح راداری اندرس هاوزر 

مبنای عملکرد این گروه از لول ترانسمیتر اندرس هاوزر بر مبنای ارسال امواج رادیویی به داخل مخزن است. در این شیوه ترانسمیتر بالای مخزن نصب می شود و امواج رادیویی به داخل مخزن می فرستد. با آنالیز سرعت رفت و برگشت امواج رادیویی در داخل مخزن و زمان ارسال و بازگشت آنها می توان سطح مایع را اندازه گیری کرد.

ترانسمیتر سطح التراسونیک اندرس هاوزر

روش عملکرد اندازه گیری سطح سیال در این شیوه تفاوت چندانی با دستگاه های راداری ندارد، با این تفاوت که در این دستگاه‌ها از امواج اولتراسونیک استفاده می‌شود و دستگاه بالای مخزن یا روی بدنه آن است می شود. سرعت رفت و برگشت امواج اولتراسونیک و بررسی زمان رفت و برگشت آن می تواند اطلاعات کاملی در مورد سطح سیال یا جامد داخل مخزن در اختیار ما قرار دهند. 

ترانسمیتر سطح خازنی اندرس هاوزر

این ترانسمیترها به طور ویژه برای سیالاتی به کار برده می شود که امکان استفاده به عنوان دی الکتریک را داشته باشند. در واقع ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر به صورت خازنی به شکلی است که سیال بین دو یا چند الکترود قرار داده می شود. ظرفیت انرژی ذخیره شده در داخل این خازن دست ساز معیاری از سطح آن است. اگر سطح سیال زیاد باشد، جریان بیشتری در سیال ذخیره شده و نشاندهنده سطح آن است. این در حالی است که اگر سطح سیال داخل مخزن پایین‌تر بیاید، جریان ذخیره شده در داخل آن کمتر خواهد بود.

ترانسمیتر سطح مغناطیسی اندرس هاوزر

مبنای اندازه گیری سطح در این ترانسمیترها بر پایه قرار دادن یک شی کوچک مغناطیسی روی سیال به صورت شناور است. در قسمت بالای مخزن هم یک حسگر یا گیرنده قرار داده می شود که با توجه به وضعیت شیء مغناطیسی نتایج را گزارش می دهد. در این لول ترانسمیتر اندرس هاوزر یک سطح استاندارد برای ترانسمیتر تعریف می‌شود. بنابراین زمانی که شی مغناطیسی از یک سطح خاص بالاتر یا پایین‌تر برود، نتایج به اتاق کنترل ارسال می‌شوند.

ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک اندرس هاوزر 

این دسته از ترانسمیترها بیشتر در مورد سیالاتی به کار برده می شود که قابلیت هیدرواستاتیک دارند و هم در مورد مایعات و هم در مورد جامدات پودری به کار گرفته می شود. تغییر فشار و تغییر وضعیت سیال با توجه به شرایط هیدرواستاتیک آنها یکی از فاکتورهایی است که در این ترانسمیتر ها اندازه گیری می شود.

ترانسمیتر سطح مایکروویو هدایت شده اندرس هاوزر

این ترانسمیترها از امواج مایکروویو هدایت شده استفاده می‌کند که وظیفه آن ارسال امواج مایکروویو و الکترومغناطیسی به داخل مخزن است. روش کار این مدل از ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر به این صورت است که امواج مایکروویو به داخل مخزن ارسال شده و امواج منعکس شده توسط یک دستگاه گیرنده مورد آنالیز قرار می‌گیرد. نتایج به دست آمده در قالب سطح سیال به اتاق کنترل فرستاده می‌شود.

مکانیزم عملکرد لول ترانسمیتر اندرس هاوزر

همانطور که در مدلهای مختلف دیده اید، ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر دارای دو بخش است که یک بخش آن برای ارسال و دریافت نتایج و یک قسمت هم به عنوان آنالیزور استفاده می شود. به عنوان مثال، در ترانسمیتر التراسونیک، خود ترانسمیتر روی مخزن کار گذاشته می‌شود و یک شی گیرنده در داخل مخزن قرار داده می شود. در برخی موارد هم نیازی به استفاده از شی نیست و سطح خود سیال به عنوان بازتاب دهنده امواج التراسونیک عمل می‌کند. البته مدل های قدیمی تر از این ترانسمیترها هم وجود دارد که ترانسمیتر به طور مستقیم به یک طناب آویزان می شود که تغییر سطح سیال نسبت به این ترانسمیتر اندازه گیری می شود.

خرید ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر

در انتها شاید بد نباشد که روند خرید این ترانسیتر ها را هم بررسی کنیم. واقعیتی که در مورد این محصولات وجود دارد این است که با توجه به نوع سیال و شرایط مخزن انتخاب می‌شوند. مثلاً اگر سیال یا ماده داخل مخزن دی الکتریک نباشد، امکان استفاده از لول ترانسمیتر خازنی برای آنها وجود ندارد. اگر عمق مخزن خیلی زیاد باشد عملاً به کارگیری روش‌های فیزیکی برای اندازه گیری سطح کارایی ندارند و ما باید به سراغ روش‌هایی مانند ترانسمیتر سطح راداری یا ترانسمیتر سطح التراسونیک برویم. بنابراین اگر قصد خرید لول ترانسمیتر اندرس هاوزر را دارید، بهترین و اصلی‌ترین معیاری که در اختیار شماست، وضعیت سیال و همچنین وضعیت مخزن آن است. در برخی موارد هم ممکن است شما بین چند گزینه برای انتخاب بهترین ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر با توجه به وضعیت خود مردد بمانید. در این حالت توصیه ما این است که با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهند.

بستن منو